Kampania Polska na niebiesko

Ogólnopolska kampania społeczna „Polska na niebiesko” organizowana jest co roku przez Fundację JiM, która zapewnia kompleksową pomoc i wsparcie dla osób z autyzmem. Celem kampanii, która w tym roku przebiegała pod hasłem Autyzm 400 000, było zwrócenie uwagi na życie osób z autyzmem, które często toczy się tuż obok nas – jak bowiem wskazuje WHO w Polsce żyje ich już 400 tysięcy. To jak jedno spore miasto. Ale tu liczby się nie kończą, bo oprócz osób z autyzmem są jeszcze ich rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że tych, których autyzm dotyczy, może być nawet 3 mln.

Mieliśmy przyjemność włączyć się w ten ważny projekt – kolejny projekt: Heroes 2 Heroes. Zakres naszych zadań był szeroki. Opracowaliśmy nie tylko koncepcję kreatywną kampanii i key visual, ale także narzędzia, w tym spot i landing page. Po naszej stronie była również współpraca z influencerami i gwiazdami, które miały włączyć się w internetową akcję „Poznaj, zrozum, pomóż”, a także media relations kampanii. Odpowiadaliśmy również za kreację oraz przygotowanie JimBoxów – zestawów edukacyjnych do przeprowadzenia zajęć w szkołach, biorących udział w projekcie.

Koncepcja kreatywna

Osią przekazu kampanii stało się pytanie „A Ty?” wpisane w słowo „autyzm” i kolejne, które za nim idą: „Znasz taką osobę?”, „Czy rozumiesz, dlaczego osoby z autyzmem zachowują się często w niezrozumiały dla nas sposób?”, „Może Twoje dziecko ma takiego kolegę lub koleżankę w szkole?” itp. Celem kampanii było budowanie zrozumienia dla osób z autyzmem, które choć żyją w świecie pozornie odległym, to jednak fizycznie tak bliskim, jak wskazują na to wspomniane liczby. Głównym narzędziem kampanii był spot, w którym pokazaliśmy zestawienie odbioru świata osoby z autyzmem z reakcją otoczenia na jej zachowanie. Jak się okazuje, często nie wiemy, że jesteśmy świadkami reakcji typowych dla osób z autyzmem, przez co postrzegamy takie zachowania jako oderwane od rzeczywistości, niezrozumiałe, niewygodne czy wręcz irytujące. Zrozumienie i poznanie świata autyzmu, które ma prowadzić do pomocy poprzez wsparcie działań Fundacji JiM, zaakcentowane zostało potrójnym, prostym CTA kampanii: „Poznaj. Zrozum. Pomóż.”

Konsekwentnie według tych trzech kluczowych słów skonstruowaliśmy landing kampanii www.polskananiebiesko.pl, na którym poznać można historie osób z autyzmem, zrozumieć, czym autyzm jest, a także wesprzeć finansowo Fundację JiM.  

Zaangażowanie gwiazd i influencerów

Twarzą i ambasadorem kampanii został Wojciech Mecwaldowski, odtwórca roli Tomka, mężczyzny z autyzmem w filmie pt. „Dziewczyna z szafy”.

W akcję propagowania solidarności z osobami z autyzmem w social mediach zaangażowały się również gwiazdy i influencerzy: Sonia Bohosiewicz, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Anna Dereszowska, Marcelina Zawadzka, a także Angelika Głaczkowska i Igor Jakubowski – uczestnicy programu Big Brother Polska oraz Michalina Grzesiak, autorka bloga „Krystyno, nie denerwuj matki”.

Zależało nam, aby w kampanii wzięła udział znana i nieprzypadkowa osoba. Wybór dość naturalnie padł na Wojtka Mecwaldowskiego, który niezwykle drobiazgowo i z zaangażowaniem przygotowując się do roli Tomka, w pewnym stopniu poznał i zrozumiał świat osób z autyzmem, w który wtapiał się tygodniami. Dlatego, kiedy stawia on w naszym spocie pytanie „A Ty?”, jest wiarygodny i prawdziwy, tak jak prawdziwy, choć inny, jest świat osób z autyzmem – Anna Szepke – Krzyżaniak z Heroes Brand Communication.

Działania podjęte we współpracy z influencerami i blogerami realizowały jeden z celów kampanii, którym było budowanie zasięgu. Posty dodane na Instagramie przez znane osoby zaproszone do akcji wygenerowały ponad 300 000 zasięgu. Należy dodać do tego działania w InstaStories, których łączny zasięg kilkukrotnie przekroczył tę liczbę.

Reposty treści przesłanych przez influencerów na instagramowym profilu Fundacji oraz publikacja postów z ambasadorem akcji na fanpage’u, wygenerowały kolejne kilkadziesiąt tysięcy zasięgu.

Media relations

Trwająca w tym czasie pandemia koronawirusa, niezamierzenie wzmocniła przekaz kampanii, ale zmieniła również jej przebieg. Nie odbyły się m.in. zajęcia na temat autyzmu dla uczniów szkół podstawowych oraz szereg wydarzeń corocznie organizowanych 2 kwietnia z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Również dla nas prowadzenie media relations w czasie, kiedy wiodącym, a właściwie jedynym tematem była epidemia i nowa rzeczywistość, w której przyszło nam funkcjonować,  stało się podwójnym wyzwaniem. W komunikacji oprócz kluczowych informacji dotyczących kampanii, danych statystycznych i historii życia osób z autyzmem, mocno postawiliśmy na kontekst sytuacyjny, oddając głos rodzinom i terapeutom dzieci z autyzmem, którzy opowiadali  jak wygląda ich codzienne życie w czasie lockdownu. W efekcie udało nam się wygenerować około 120 publikacji w mediach ogólnopolskich o łącznym ekwiwalencie 280 tys. złotych.

Strona kampanii: www.polskananiebiesko.pl.